Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00

Nászút a világ körül

40.000 km bringával 1550 nap alatt

1998. év végét írtuk, amikor egy kedves székesfehérvári barátom úgy döntött, hogy felhagy a normálisnak mondott életével és elmegy egy 1 éves földkörüli útra. Pénzügyi területen dolgozott és pont annyi pénze összegyűlt az évek során, hogy ezt megtehette. Amikor 2000 februárjában hazatért, rendezett egy összejövetelt Budapesten, mely során videofelvételeken és fényképeken keresztül mutatta meg nekünk, hogy merre járt. Teljesen lepadlóztam. Én is akartam egy ilyet.

5 évvel később, több évnyi külföldi munka után – melynek elsődleges célja az úthoz szükséges tőke előteremtése volt – 2004. január 14-én végül nekem is megvalósult az álmom, elindultam Brazíliába, majd onnan 21 országon keresztül 396 napig utaztam hátizsákkal, repülőn, buszon és vonaton, megkerültem csodás glóbuszunkat. Először az amerikai kontinensen, majd Óceánián és Új-Zélandon keresztül DK-Ázsiába jutottam el, onnan pedig hazarepültem. Akkor ez a kirándulás kb. 3,7 millió Ft-ba került. Mivel szerettem volna megosztani az élményeimet és utazásra inspirálni az olvasóimat, blogolásba kezdtem az Ahogy Érzed… elnevezésű weboldalamon, amelynek történetei még ma is elérhetők, bár a képek már nem letölthetők sajnos.

2,5 hónapja voltam úton, amikor egy kedves budapesti fiatalember, Harkányi Árpád írt nekem egy e-mailt. (Ez a feljegyzés kedvéért 2004. március 19-én történt.) Árpi nagyon örült annak, amit csinálok és tetszett neki, hogy egy új autó árát inkább élmények megszerzésére költöm. Amikor hazaértem, találkoztunk, és egy néhány sör mellett beszélgettünk az élet csodáiról, utazásról, élményekről. Árpi pedig már akkor is mondta, hogy egy nap ő is útra fog kelni, mert egy ilyen Föld körüli kirándulás egyszer kötelező az életben.

Harkányi Árpi 6 évnyi munka és spórolás után 2011. június 11-én elindult világgá, méghozzá újdonsült kedves feleségével Zárug Zitával. Mindezt pedig fekvőbringákon, hogy még vidámabb legyen a sztori. 🙂 Íme 2 rövid videó az egyik kereskedelmi adó műsorából:

Árpi és Zita persze blogot is írtak az utazásról – nehogymá’ mi kimaradjunk -, ezt a 360fokbringa.hu alatt lehet olvasgatni, valamint a YouTube csatornán lehet videókat, beszámolókat nézegetni. A legnépszerűbb videókat itt találod, a legmagasabb nézettséget pedig ez a videó érte el, amikor is Árpiék találkoztak egy magyarul beszélő lao emberrel, Laoszban:

Vannak, akik szerint világunk akár egy szobából is megismerhető, ha megfelelő könyvek birtokában vagyunk. Ha ezt a kijelentést Hermész Triszmegisztosz Tabula Smaragdina c. művében megfogalmazott bölcsességek tükrében vizsgáljuk meg, akkor igaz. Ugyanakkor az a személyes megélésem, hogy minél többet tapasztalunk fizikailag a földi létből, s minél jobban bejárjuk ezt az Univerzumban lebegő kék bolygót, annál nagyobb lehet a késztetésünk arra, hogy megértsük a különbözőségeink mögött rejlő azonosságainkat, amely ugyanahhoz a kérdéshez visz közelebb, amire a választ már egy szobában ülve is keresgéljük: Ki vagyok én és mi a csudát is keresek itt tulajdonképpen?

Zita és Árpi hétköznapi emberek, akik a belső keresgélést egy komoly külső kalanddal spékelték meg. 2011. június 11-én elindultak a Hősök teréről, majd 1550 napon, 4 kontinensen és 46 országon át körbekerékpározták a Földet (fekvőkerékpárokon), és 2015. szeptember 6-án délután érkeztek vissza a kiindulópontra. Élményeiket folyamatosan publikálták a 360fok bringa c. weboldalon és az ehhez kapcsolódó Facebook oldalon, amikor csak idejük engedte. Ha egy utazni vágyó ember inspirálódni vágyik, Zita és Árpi weblapja remek kiindulópont mind a történetek, mind az általuk közvetített értékrend tekintetében.

Harkányi Árpád és Zárug Zita, valahol Ázsiában

2015. szeptember 17-én Zita és Árpi a Józsi bácsi Szabadegyetem vendégei voltak, ahol élményeikről, s a 4 éves út tanulságairól beszélgettünk. (Spoiler: A beszélgetés végén Árpi egy excel táblát is megmutat a költségekről!)

Az ifjú világutazók 2015. őszén (és már 2016 elején is) sok-sok előadáson és beszélgetésen számolnak be a kalandjaikról, ha szeretnél velük találkozni személyesen is, kövesd a Facebook oldalukat, ahol rendszeresen publikálják a legújabb időpontokat és helyszíneket. Érdemes őket megismerni, mert annál nagyobb inspiráció kevés van, mint amikor egy hétköznapi világutazó ott ül veled szemben és azt mondja, hogy a világutazás nem csak, hogy örömteli és lehetséges, hanem egyáltalán nem bonyolult.

Szívből kivánunk mindenkinek jó utat, aki a világ felfedezésére indul! 🙂


A Józsi bácsi gondolatai a világról egy olvasók által támogatott publikáció. Ha szeretnél email értesítést kapni új bejegyzésekről és esetleg támogatnád a munkámat, fontold meg, hogy ingyenes feliratkozó vagy akár fizetős rendszeres támogató leszel. Köszönöm!